Exotic Tropical Fruit Value Added Products & Market Research

 

Product_______________________________

 

Have you heard of ________________________fruit?

 

How was the taste?                             Was the color pleasing?

Hate it                                      To light

So-so                                      Just right

Average                                     To dark

Yummy

Fantastic

 

How about the texture?                           Is the size of the jar ok?

To thin                                     To small

Just right                                    Just right

Too thick                                    Too big

 

How much would you pay for a 4-ounce jar of hand made __________ from locally grown fruit?

$4.00                          $7.00

$5.00                          $8.00

$6.00                          $_______

 

 

 

Would you pay even more for 4oz jar of jelly from very rare fruit that requires a lot of processing time?

For example: lychee, rambutan or longon.

$10

$15

________

 

How much time do you think it takes to produce 24 jars of jelly?

(This includes harvesting and processing fruit & making, jarring and labeling the jelly.)

2 hours                         5 hours

3 hours                         6 hours

4 hours                         7 hours

 

 

 

 

Are you:

Male______

Female____

 

Where are you from? City_____________State____

 

Age                                              What best describes you income?

18 --- 28                                          Surviving

29 --- 38                                          Can’t complain

39 --- 48                                           Doing ok

49 --- 58                                          Floating on air       

58 --- 69                                          Fixed income

over 70                                            Living high on the hog